PolMsg Fakty

Wiadomości z Polski

Zbrodnie rosyjskie w Czeczenii i na Ukrainie są identyczne – Anzor Maschadow

POPOVA: Przyniosłeś też jakieś dokumenty. Może chcesz porozmawiać o tym, co jest w tych dokumentach i zdjęciach?

MASKHADOV: To jest pełny raport. Na przykład wziąłem niektóre z nich. To jest raport Prokuratury Generalnej Czeczeńskiej Republiki Iczkerii do naszego prezydenta. To są oryginały o zbrodniach, które najeźdźcy popełnili na cywilach. Oto przykład, oto pierwsza sugestia, którą znalazłem. „Na ulicy Czukotskiej w Groznym rosyjscy żołnierze włamali się do domu i uprowadzili Magomedowa Magomeda z jego mieszkania. Od tego czasu jego miejsce pobytu i los są nieznane”. To jest 1 grudnia 2002 roku. Porwany, zabity, okradziony. Dziś, widząc to zdjęcie na Ukrainie, wzywam Ukrainę i inne państwa, które pomagają dziś Ukrainie w stawianiu oporu rosyjskim najeźdźcom. Rozpoznać to ludobójstwo narodu czeczeńskiego, którego dokonał w tym czasie Jelcyn, a które realizuje Putin.

POPOVA: Potem pozwolono im wrócić. Wyrzucono z nas także Tatarów Krymskich. Następnie pozwolono im wrócić.

MASKHADOV: Mój ojciec i matka urodzili się w Kazachstanie podczas tej deportacji. Wszyscy nasi krewni zostali wygnani, wszyscy ludzie. Podczas tej przymusowej deportacji zabijali ludzi, topili się w jeziorach, palili, rozstrzeliwali chorych, którzy nie mogli się ruszyć. Straciliśmy prawie połowę naszych ludzi. Potem 13 lat później wrócili. Ale w żaden sposób to działanie nie zostało rozpoznane przez takie słowo jak ludobójstwo. To było ludobójstwo. Zostaliśmy wyrzuceni, ponieważ byliśmy Czeczenami i oskarżano nas o pomoc faszystom, Hitlerowi nawet wtedy. Chociaż nie byliśmy zajęci.

POPOVA: Jak oceniasz prowadzenie operacji wojskowych na Ukrainie?

MASKHADOV: Dobre pytanie. Kiedy armia tych rosyjskich terrorystów najechała, wojna już się zaczynała. Mówiono, że wojsk rosyjskich jest tyle, że mogą zająć Kijów. Byłem pewien, że nie przejdą, nikt nie zabierze Kijowa. Mogą zająć jakąś część. Ale nie będą w stanie zająć dużej jego części. Dlaczego to mówię? Znam Ukraińców od dawna, mieliśmy dobre stosunki. Mój ojciec miał kolegów z Ukrainy i do dziś się przyjaźnimy. Swoją drogą poszedłem do nich tutaj. Znam twojego ducha, jak kochasz swoją ojczyznę, swoją ziemię, swoich ludzi. Na wojnie przede wszystkim nie zwycięża broń, ale duch tego ludu. Kiedy walczysz o swoją ziemię, możesz bardzo dobrze walczyć, przeciwstawić się takim najeźdźcom. Tak, w naszej wojnie rosyjsko-czeczeńskiej najechali nasze miasto. Wprowadziliśmy je do miasta, bo nie mieliśmy siły, żeby tam utrzymać fronty. Uruchomiliśmy ich miasto i pokonaliśmy te wojska. W ciągu jednej nocy w naszym mieście spłonęło około 300 czołgów i zginęło tysiące rosyjskich najeźdźców. Oznacza to, że zadaliśmy najpotężniejsze ciosy, jak tylko mogliśmy. Walczyliśmy bez żadnego wsparcia z zewnątrz, nie bronią, niczym.

POPOVA: Powiedziałeś już, że nie powinieneś ufać Rosjanom. Ale czy jest jeszcze coś, co możesz polecić Ukraińcom?

MASKHADOV: Teraz w tej sytuacji oczywiście myślę tylko o tym, jak szybko ten koniec nadejdzie pokój. Ale jak widać, Rosja tego nie chce, do dziś ostrzeliwując miasta. Uważam, że my wszyscy Ukraińcy, Czeczeni i inne narody Bałtyku, na przykład Kaukazu, musimy jakoś wspólnie przeciwstawić się temu potworowi. Bo wydarzenia, które się tu rozegrały – ta wojna dotyczy nas wszystkich. Dlatego jestem tu na Ukrainie. Przybyłem tutaj, bo mamy tylko jednego wroga. Bo mam bardzo dobre stosunki z Ukraińcami. Chcę być tu obok ciebie. Wezwę dziś tylko innych, aby pomogli Ukrainie.

Podziel się z innymi