PolMsg Fakty

Wiadomości z Polski

Pociski dla HIMARS, obrona powietrzna: USA ogłaszają pomoc wojskową dla Ukrainy w wysokości 275 mln USD

Stany Zjednoczone przygotowały nowy pakiet pomocy wojskowej dla Ukrainy.

Pakiet obejmuje pociski dla artyleryjskich systemów rakietowych wysokiej mobilności (HIMARS), amunicję dla artylerii, a także nowe zdolności do wzmocnienia obrony przeciwlotniczej Ukrainy.

John Kirby, koordynator ds. komunikacji strategicznej Rady Bezpieczeństwa Narodowego (NSC), powiedział to podczas odprawy online w piątek, 9 grudnia.

„Dzisiaj z dumą ogłaszam, że wkrótce pojawi się nowy pakiet bezpieczeństwa dla Ukrainy o wartości 275 milionów dolarów” – powiedział.

Według niego zapewni to Ukrainie nowe możliwości wzmocnienia jej obrony powietrznej i przeciwdziałania zagrożeniom, przed którymi stoi Ukraina z powodu dronów.

Ponadto nowy pakiet będzie zawierał ważne uzbrojenie, które Siły Zbrojne Ukrainy już skutecznie wykorzystują na polu walki. Dodał, że mają też zostać wysłane dodatkowe rakiety do systemów HIMARS i amunicja dla ukraińskiej artylerii.

Kirby przypomniał, że w zeszłym miesiącu Stany Zjednoczone dostarczyły Ukrainie pierwsze dwa systemy obrony powietrznej NASAMS, które ukraińscy partnerzy wykorzystali niezwykle skutecznie do odparcia licznych rosyjskich ataków rakietowych i UAV.

Dodał, że sprzęt z pakietu pomocowego na odbudowę infrastruktury energetycznej Ukrainy zacznie napływać do kraju w przyszłym tygodniu.

Podziel się z innymi